Imię:


Email:


Szczegóły

15.02.2014 10:39

Zmarł profesor Janusz Stanny


W dniu 13 lutego 2014 roku w Warszawie, w wieku 82 lat,  zmarł profesor Janusz Stanny. Urodził się 29 lutego 1932 roku. Wybitny ilustrator, grafik i pedagog. Dyplom uzyskał w 1957 r. w pracowni profesora Henryka Tomaszewskiego na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP. Od początku lat 70-tych prowadził Pracownię Ilustracji na macierzystej uczelni, gdzie w roku 1986 otrzymał tytuł profesora. Zajmował się ilustracją, grafiką książkową, plakatem, rysunkiem satyrycznym i grafiką filmu animowanego. Zilustrował ponad 200 książek, w tym większość dla dzieci. Był też autorem kilku autorskich książek dla dzieci, w których przekaz literacki tworzy całość z koncepcją plastyczną: "Baśń o królu Dardanelu", "O malarzu rudym jak cegła", "Koń i kot". Za swoją twórczość został uhonorowany wieloma nagrodami w kraju i na świecie, m.in. w 2003 r. Medalem Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości dla dzieci i młodzieży, a w 2006 r. Złotym Medalem Gloria Artis. Należał do grona mistrzów gatunku - najlepszych polskich ilustratorów książkowych i rysowników prasowych. Od 2003 r. prowadził Pracownię Ilustracji w Akademii Humanistyczno- Ekonomicznej w Łodzi.

 

Profesor Janusz Stanny wielokrotnie odwiedzał Żyrardów. Uczestniczył w wystawach Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego ,,Manufaktura Satyry. Stworzył cykl prac mówiących o wielokulturowości Żyrardowa. W dni 3 maja 2013 roku otwierał prezentowaną w Galerii "Resursa" ogólnopolską wystawę ilustracji ,,Pieśń ujdzie cało. Polskie pieśni patriotyczne w ilustracji". Ostatnia wystawa Mistrza odbyła się właśnie w naszym mieście, w grudniu ubiegłego roku.

 

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI.

 

 

Janusz Stanny tak pisał o sobie

(tekst pochodzi z katalogów jubileuszowych wystaw pod wspólnym tytułem

,,Prace Domowe")

 

Od 1975 roku przez ćwierć wieku kierowałem pracownią Książki i Ilustracji na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP, w której każdego roku byłem promotorem ok.10 osób, otrzymujących dyplom i tytuł magistra. Mam więc rozrzuconych po świecie 250 wychowanków, co dla mnie jest oczywistą satysfakcją wynikającą z faktu iż tylu młodych ludzi obdarzyło mnie zaufaniem.

 

Moja twórczość w zakresie grafiki użytkowej sięga roku w którym otrzymałem dyplom w Pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego, a więc roku 1957. Od tamtego czasu wykonałem ogromną ilość okładek, opracowałem ok. 200 książek, 50 plakatów, kilka opracowań plastycznych filmów animowanych, scenografii. Napisałem i zilustrowałem trzy autorskie książki dla dzieci a także wydałem 100 stronnicową książkę moich rysunków. Ilustrowałem wszystkie ważne dzieła literatury światowej i polskiej. Oto niektóre z nich: Biblia, Don Kichot, La Fontaine (Baśnie), Jan Kochanowski (Fraszki), Henryk Sienkiewicz (Dzieła wszystkie), Lewis Carrol, Pietro Aretino, Goethe, Dante Mickiewicz (Pan Tadeusz, Ballady i Romanse).

Ilustrując zawsze byłem wierny tekstowi i służebny wobec literatury którą opracowywałem, a do literackiego przekazu odnosiłem się z szacunkiem i nigdy nie zamierzałem być mądrzejszy niż autorzy tych dzieł, Złożyło się szczęśliwie, że były to nazwiska naprawdę wielkie.

O formalnych zaletach lub niedostatkach moich prac niczego nie powiem, ponieważ wiem jak bezsilne jest słowo którym próbujemy opisać obraz.

W konkursie PTWK "Najpiękniejsze Książki Roku" otrzymałem nagrody za ilustracje do książek:

"Przygody Sindbada Żeglarza" B. Leśmiana (Czytelnik) w 1965,

"Awantura o kapcie" J. Wilkowskiego (Ruch) w 1968,

"Deszczowa muzyka" J. Kulmowej (Ruch) w 1971,

"Ania i Ewa i Marian i Rusak i inni..."  M. Michałowskiej (KAW) w 1975,

"Gdybym miał konia" A. Onichimowskiej (KAW) w 1980,

oraz wiele wyróżnień:

1990 - "Lis Przechera" J. W. Goethego (Wyd. PTWK)

1996 - "Rozmawiała gęś z prosięciem" J. Brzechwy (Świat Książki)

Za granicą między innymi: II nagrodę w konkursie w Buenos Aires/1966 za ilustracje do"Don Kichota" M. Cervantesa, "Premio Grafico" na MTK w Bolonii/1968 za ilustracje do "Zaczarowanego krawca" H. Januszewskiej (Nasza Księgarnia, 1967), Złoty Medal IBA w Lipsku/1971 za projekty ilustracji do "Przygód Sindbada Żeglarza" B. Leśmiana, Srebrny Medal na targach w Moskwie/1972 za "Baśń o królu Dardanelu" (Ruch, 1971, nowe wydanie), Medal BIB w Bratysławie/1975 za "Lwy" H. Januszewskiej (Ruch, 1974), "Premio Europeo" w Padwie/1976 za "Lwy" H. Januszewskiej (Ruch, 1974), Medal BIB w Bratysławie/1977 za "Baśnie" H. Ch. Andersena (PIW, 1975), Wpis na Międzynarodową Listę Honorową IBBY/1998 za ilustracje do książki "Pchła Szachrajka" J. Brzechwy (Świat Książki, 1996) Za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz za całokształt twórczości otrzymałem: w roku 1987 nagrodę PTWK, w 1999 nagrodę Ministra Kultury, w 2003 Medal Polskiej Sekcji IBBY.

W roku 2006 z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostałem uhonorowany Złotym Medalem GLORIA ARTIS.

Od roku 2003 prowadzę Pracownię Ilustracji w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Przejdź do wydarzeń

Copyright © RESURSA Urząd Miasta Żyrardowa 2011