Imię:


Email:


Szczegóły

09.05.2017 09:54

Wernisaż wystawy Dariusza Łabędzkiego "Karykatury i inne figury" - 13.05.2017 r. godz. 17:00

Europejska Noc Muzeów w Resursie i Kręgielni


 Wystawa indywidualna Dariusza Łabędzkiego z Poznania jest Nagrodą Galerii "Resursa" w VII Ogólnopolskim Konkursie Satyrycznym "Manufaktura Satyry" Żyrardów 2016. Artysta otrzymał ją za portret Filipa de Girarda w szczególnym dla Żyrardowa roku. Rok 2016 to nie tylko setna rocznica nadania praw miejskich Żyrardowowi. To był również rok dedykowany temu genialnemu inżynierowi i wynalazcy, od którego pochodzi nazwa naszego miasta. Żyrardowska ekspozycja obejmuje zbiór portretów i karykatur wybitnych osobowości z różnych dziedzin ludzkiej aktywności. Obok wizerunków Alberta Einsteina, Alfreda Hitchocka i Quentina Tarantino zobaczymy Michała Żebrowskiego, Agnieszkę Radwańską, Roberta Lewandowskiego, czy filmowego Doktora Housa (Hugha Lauriego).

Dariusz Łabędzki jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich rysowników. Jego ulubioną formą wypowiedzi artystycznej jest karykatura, którą uprawia od ponad trzydziestu lat. Sam artysta o swojej pracy tak napisał w albumie "KARYKATURY i inne figury" podsumowującym 30 lat pracy twórczej:

"Jako rysownik satyryk jestem (a przynajmniej staram się być) apolityczny. Wyrażam przekonanie, że zadaniem karykaturzysty jest być czujnym i wrażliwym na wszystkiego rodzaju działalność osób publicznych, bez względu na wyznawane przez nich poglądy. A ponieważ karykatura często bywa wprzęgnięta w jakiś polityczny czy społeczny dyskurs, zatem jej rolą jest nie tylko rozśmieszać, ale i skłaniać do pewnej refleksji, uzmysławiać bohaterom rysunku, że społeczeństwo ich obserwuje i ocenia, a niekiedy... przywołuje do porządku".

Wstęp wolny.

Zapraszamy do Resursy.

Przejdź do wydarzeń

Copyright © RESURSA Urząd Miasta Żyrardowa 2011