Imię:


Email:


Szczegóły

17.04.2018 12:51

Wystawa grafiki "Japońskie Inspiracje" - 21.04.2018 r. godz. 17:00


Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Katarzyny Sielskiej "Japońskie Inspiracje". 

Katarzyna Sielska jest studentką V roku Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Studiuje Projektowanie Graficzne i Grafikę Artystyczną na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Dyplom licencjacki uzyskała pod kierunkiem dr hab. Dariusza Kacy w Pracowni Technik Drzeworytniczych. Najchętniej tworzy linoryty i rysunki. Łącząc różne techniki i eksperymentując z nimi tworzy prace w technikach własnych. Interesuje się ilustracją książkową, animacją i mangą.

Katarzyna Sielska po raz pierwszy wystawiała swoje prace w żyrardowskiej Galerii ,,Resursa" w trakcie wystawy ,,Młodzi żyrardowscy plastycy. Trzydzieści dziewięć minus" w czerwcu 2015 roku. Pokazała wtedy cykl linorytów. Obecna wystawa jest pełniejszym przeglądem prac tej młodej żyrardowianki. Zobaczymy cykl pejzaży oraz ilustracji do różnych legend japońskich, w tym do legendy o Kagui-hime. Zostaną zaprezentowane również próby malarskie, zwane pejzażami minimalistycznymi, oraz abstrakcyjne prace farbami akrylowymi na papierze. To co łączy wszystkie prace to fascynacja sztuką japońską. Widać to zwłaszcza w linorytach, które odwołują się bezpośrednio do znanych prac japońskich mistrzów ,,obrazów przemijającego świata". ,,Obrazy przemijającego (albo przepływającego) świata" to rodzaj malarstwa i drzeworytu japońskiego, tworzonego w okresie Edo od połowy XVII wieku do początków okresu Meiji w drugiej połowie XIX wieku. W pracach Sielskiej odnajdujemy echa prac takich artystów jak Utamaro Kitagawa, Hiroshige Ando i Hokusai Katsushika. Zwłaszcza dzieła Hokusai wywarły przemożny wpływ na twórczość młodej artystki. ,,Nieudana próba" jest twórczą interpretacją sławnej ,,Wielkiej fali w Kanagawie", a jej pejzaże odwołują się do cyklu ,,36 widoków na górę Fuji". Nie jest to jednak ślepe naśladownictwo dawnych arcydzieł, ale twórcza interpretacja tematu zmierzająca do wypracowania własnego stylu w oparciu o solidny warsztat. Pomimo młodego wieku Sielska znakomicie wyczuwa istotę linorytu, swobodnie operując dłutem harmonijnie zestawia płaszczyzny czerni i bieli. Równie dobrze radzi sobie z grafikami ilustracyjnymi, jak i pracami bardziej ,,artystycznymi", zmierzającymi do abstrakcji. Ogromna pracowitość w połączeniu z talentem zaowocowała zbiorem niezwykłych prac, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Od kiedy w połowie XIX wieku Stany Zjednoczone oraz inne kraje wymusiły na Japonii zakończenie ponad dwustuletniego okresu samoizolacji, rozpoczęła się wymiana handlowa z Zachodem. Japonia uzyskała w ten sposób szansę również szerokiego zaprezentowania swojej sztuki i rzemiosła na międzynarodowych wystawach w różnych krajach. Oryginalność dzieł japońskich mistrzów wzbudziła ogromne zainteresowanie i wywarła wpływ na sztukę Zachodu. Zafascynowani niezwykłą sztuką Japonii byli między innymi: Vincent van Gogh, Henri de Toulouse-Lautrec, Edgar Degas, Paul Gauguin i Gustav Klimt. Do tego grona dołączyli i polscy artyści: Stanisław Wyspiański, Leon Wyczółkowski, Olga Boznańska, Józef Pankiewicz i Julian Fałat. Ta fascynacja sztuką japońską trwa do dziś.

Przejdź do wydarzeń

Copyright © RESURSA Urząd Miasta Żyrardowa 2011