Wystawa Żyrardów miasto tkaczy i wizjonerów

otwarta jest przez 7 dni w tygodniu,

od godz. 10.00 do 16.00. Wstęp jest bezpłatny.

Galeria Kręgielnia, ul. 1-go Maja 47, Żyrardów

 

 

 

Bogate i unikatowe zbiory Muzeum Mazowsza Zachodniego oraz brak stałej ekspozycji z zakresu historii miasta zainspirowały Gminę Żyrardów oraz wspomniane Muzeum do organizacji wystawy Żyrardów miasto tkaczy i wizjonerów.

 

Wystawa muzealna usytuowana jest w niecodziennym dla zabytkowych eksponatów XIX-wiecznym budynku dawnej kręgielni (w sąsiedztwie zabytkowej Resursy). Na zwiedzających czeka estetyczna uczta, zbiór niezwykłej urody autentycznych eksponatów z XIX i początku XX wieku. Kunszt wykonania, bogactwo zbiorów i piękno zaklęte w okruchach czasu, który przeminął zabiorą zwiedzających w podróż do XIX-wiecznej osady fabrycznej, której istnienie i rozwój toczyło się tak dynamicznie jak dynamicznie słychać było stukot pracujących krosien żyrardowskiej fabryki wyrobów lnianych.

 

 

Wystawa w Kręgielni ilustruje dzieje Żyrardowa, a w szczególności rolę, jaką miasto i fabryka odegrały w czasie rewolucji przemysłowej. Zamysłem wystawy jest także zafascynowanie, zaintrygowanie i zachęcenie do poznania zabytków naszego miasta.

Na wystawie zaprezentowane zostały eksponaty obrazujące najważniejsze wydarzenia i postaci w historii fabryki i miasta: związane z powstaniem i rozwojem fabryki wyrobów lnianych (lata 1829-1857); rozkwitem gospodarczym zakładów żyrardowskich oraz rozwojem osady fabrycznej realizowanej wg koncepcji miasta-idealnego, miasta-ogrodu (1857-1918); okresem międzywojennym, tzw. aferą Boussac'a i działalnością wybitnego społecznika i pisarza Pawła Hulki-Laskowskiego (1918-1939) oraz okresem okupacji, odbudowy i upaństwowienia zakładów, strajków w 1981 r. wspieranych przez L. Wałęsę, upadku fabryki w latach 90-tych XX w., rewitalizacji Żyrardowa oraz kontynuowaniu tradycji lniarstwa przez prywatnych inwestorów (1939-2011).

Celem ekspozycji jest stworzenie wrażenia cofnięcia się w czasie oraz oddanie klimatu fabrycznego miasta z przełomu XIX i XX w. 

Wędrując po zabytkowej kręgielni, oglądając liczne fotografie i meble można poznać historię Żyrardowa i jego dziedzictwo kulturowe. 

Wystawa jest uzupełnieniem oferty turystycznej Żyrardowa otwarta dla każdego w sposób nieodpłatny. Zapraszamy do ekscytującej podróży w przeszłość.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Scenariusz i przygotowanie ekspozycji:

Barbara Rzeczycka

Jacek Grzonkowski

 

Aranżacja: ASC STUDIO PROJEKTOWANIA WNĘTRZ Anna Skołożyńska - Cieciera

Ekspozycja "Żyrardów miasto tkaczy i wizjonerów"

Ekspozycja "Żyrardów miasto tkaczy i wizjonerów"

Ekspozycja "Żyrardów miasto tkaczy i wizjonerów"

Ekspozycja "Żyrardów miasto tkaczy i wizjonerów"

Ekspozycja "Żyrardów miasto tkaczy i wizjonerów"

Przejdź do wydarzeń

Copyright © RESURSA Urząd Miasta Żyrardowa 2011